Fenerbahçe İsmail Kartal’da Karar Kıldı

2022 – 2023 sezonu Fenerbahçe için pek iyi geçmedi. Sarı lacivertli takım, her ne kadar Türkiye Kupası’nda zafere ulaşsa da Süper Lig’de ciddi bir başarısızlığa imza attı. En yakın rakibi Galatasaray’ın sekiz puan gerisinde kalarak şampiyonluğa veda eden Fenerbahçe; taraftarlarının şampiyonluk özlemine son veremedi.

Jorge Jesus Kulüpten Ayrıldı

Fenerbahçe, 2022 – 2023 sezonuna Jorge Jesus ile başlamayı tercih etti. Uzun yıllar Benfica’da ve Sporting Lizbon’da çalışan deneyimli teknik adamın Fenerbahçe’yi şampiyon yapması bekleniyordu. Jorge Jesus, sezon boyunca birçok eleştiri aldı. Beklentileri karşılayamadığına dair iddialar söz konusuydu. Ancak, Portekizli teknik adam, kulübe bir Türkiye Kupası kazandırdı. Bunun yanı sıra, takımını Süper Lig’de ikinci yaptı. Sonuç olarak, zannedildiği kadar başarısız değildi.

Jorge Jesus, 11 Haziran 2023 günü oynanan Başakşehir maçının ardından ayrılığını resmi olarak açıkladı. Önümüzdeki sezon Fenerbahçe’de olmayacağını dile getirdi. Jorge Jesus, bu sezon Fenerbahçe’nin başında 52 maça çıktı. Takımı, söz konusu maçların 35’inden galibiyet ile ayrıldı. Buna ek olarak, on beraberlik ve yedi mağlubiyet söz konusuydu. Jorge Jesus’un Fenerbahçe’si 115 puan topladı. 2.21 gibi oldukça yüksek bir puan ortalaması elde etti.

Ali Koç Yerli Teknik Adam Tercih Ediyor

Jorge Jesus’un ayrılmasının ardından Fenerbahçe’yi kimin çalıştıracağını herkes çok merak ediyordu. Vincenzo Montella ve Mircea Lucescu; ismi Fenerbahçe ile anılan teknik direktörler arasında yer alıyorlardı. Hatta, Gianluca di Marzio’nun iddiasına göre Fenerbahçe’nin 2023 – 2024 sezonundaki teknik direktörü Vincenzo Montella olacaktı.

17 Haziran 2023 günü gerçekleştirilen kongrede konuşan Ali Koç, önümüzdeki sezon için yerli teknik adam tercih edeceklerini dile getirdi. Bilhassa camiayı yakından tanıyan ve Fenerbahçe’nin hedeflerini çok iyi bilen bir ismi tercih edeceklerini söyledi. Ali Koç’un bu açıklamasının ardından futbolseverler bahsedilen ismin kim olduğunu düşünmeye başladılar.

Volkan Demirel, Ali Koç’un aklındaki isimlerden birisi olabilirdi. Fenerbahçe’yi yakından tanıyan Volkan Demirel’in bu iş için uygun bir isim olduğu düşünülüyordu. Ancak, Volkan Demirel, önümüzdeki sezon Hatayspor’un başında olacağını dile getirdi.

İsmail Kartal ile Anlaşıldığı Önümüzdeki Günlerde Açıklanacak

İsmail Kartal, Fenerbahçe camiasının en eski isimlerinden birisi! Futbolculuk döneminde çok uzun süre Fenerbahçe’de forma giyen 1961 doğumlu isim, kariyerine teknik direktör olarak devam etti. İlk olarak, 2010 ila 2014 yılları arasında Fenerbahçe’de yardımcı antrenör olarak çalıştı. Ersun Yanal’ın görevden ayrılmasının ardından 2014 – 2015 sezonunda Fenerbahçe’nin başına geçti. Fenerbahçe, söz konusu sezonu ikinci sırada bitirdi. 2021 – 2022 sezonunda bir kez daha Fenerbahçe’yi çalıştıran İsmail Kartal, takımına güzel top oynattı. Üst üste alınan galibiyetlerde önemli pay sahibi oldu.

İsmail Kartal, herhangi bir sürpriz olmadığı takdirde önümüzdeki sezon Fenerbahçe’nin başında olacak. Deneyimli teknik adam ile bir yıllık sözleşme imzalanacak.