Eksikler Hatayspor’u Etkiledi

Hatayspor’un başarılı teknik direktörü Ömer Erdoğan, kariyerinin en zorlu dönemlerinden birisini yaşamaya devam ediyor. Ara transfer döneminde istediği transferleri yapmak konusunda sıkıntılar yaşayan Bordo Beyazlı ekip, zaten çok da geniş olmayan kadrosunun daha da daralmasının olumsuz etkileri çok fazla hissediyor. Süper Lig’in 26’ıncı haftasında birçok eksikle Fenerbahçe’nin karşısına çıkan Hatayspor sahadan 2-0 mağlubiyetle ayrıldı ancak bu maçın kritiğinin kesinlikle yapılması gerekiyor.

Varlıkla Yokluk

Sezonun ikinci yarısında çok kötü bir dönem geçiren Hatayspor, Süper Lig’de haftalar ilerledikçe daha da geriye gidiyor.

Sezon başından bu yana kadro bütünlüğünü korumak konusunda çok fazla problem yaşayan Bordo Beyazlı ekibin talihi de bir türlü gülmüyor. Sakatlıklar, kart ve disiplin cezaları nedeniyle bir türlü ideal 11’ine kavuşamayan Hatay temsilcisi Süper Lig’in 26’ıncı haftasında Fenerbahçe’ye konuk oldu.

Fenerbahçe karşısında Fatih Kurucuk ve Simon Falette’nin eksikleriyle sahaya çıkan Hatayspor, savunmanın merkezinde Burak Öksüz ve Isaac Sackey’e görev verdi. Sackey’nin normal şartlar altında savunmacı bir merkez orta saha olduğunu dile getirmek gerek.

Bununla birlikte takip eden futbolseverlerin yakından bildiği gibi Fenerbahçe’nin de rakip savunmayı çok tehdit edebilecek bir oyun anlayışı yok. Temposuz bir oyun oynayan Sarı Lacivertliler zaten biraz da bu yüzden taraftarları tarafından eleştiriliyorlar.

Ancak bahsi geçtiği gibi Ömer Erdoğan oldukça sıkıntılı bir dönemden geçiyor ve bu durum kendisini Fenerbahçe karşısında oynanan maçta da gösterdi. Bordo Beyazlı ekibin merkezdeki tek savunmacısı Burak Öksüz, maçın 15’inci dakikasında sakatlanarak yerini bir başka savunmacı orta saha olan Selimcan Temel’e bırakmak zorunda kaldı.

Fenerbahçe karşısında stoper orijinli olmayan iki oyuncuyla mücadele edebilmek pek kolay değil. Bununla birlikte Hatayspor en azından normal şartlarda bir sistem takımı ve bazı oyuncuların oyun ezberine sadık kalması takımın Fenerbahçe karşısında bu kadar zorlu şartlara rağmen pozisyon bulabilmesini sağladı.

Ancak takımın yedek kulübesinin güçsüzlüğü, şartların zorluğu ve takımın bulduğu fırsatları değerlendirememesi Hatayspor adına sorun yarattı ve Fenerbahçe Serdar Dursun’un ayağından bulduğu 2 penaltı golüyle sahadan galip ayrılan taraf oldu.

Münir’in Kimliği

Hatayspor’un savunmasına dair bu durumlar düşünüldüğünde en dirençli durması gereken ismin Hatayspor kalecisi Münir olması beklenir. Fakat Süper Lig’in en iyi kalecilerinden biri olan Faslı file bekçisi beklentinin tam aksine kriz içerisinde geçen bir maçta daha krize ortak oldu.

Hakem Yasin Kol’un ikinci kez beyaz noktayı gösterdiği pozisyonda çok basit bir hata yaparak penaltıya sebebiyet veren Münir, takımın kötü gittiği maçlarda oyundan direkt olarak kopabiliyor.

Münir yaşında ve tecrübesindeki bir kalecinin bu hataları yapıyor olması gerçekten Hatayspor adına problemli bir durum. Bordo Beyazlı takımın gelecek sezon 33 yaşına girecek oyuncunun yerine daha sakil bir kaleci bulması Münir’in bu kadar yeteneğine rağmen daha olumlu olabilir.