Dries Mertens ’ten 16 Yıl Aradan Sonra Bir İlk

Galatasaray’ın sezon başında büyük umutlar ile kadrosuna kattığı Belçikalı yıldız futbolcu Dries Mertens, ligde henüz şansını kırabilmiş değil. Süper Lig’de henüz golle tanışamayan yıldız futbolcu, Adana Demirspor maçında da mutlak bir pozisyonu gole çeviremedi. Dries Mertens, oynadığı yedi maçta gol ya da asist yapamadı. Belçikalı tecrübeli oyuncu böyle bir durumu 16 yıl aradan sonra ikinci kez yaşadı. Sezon başında takıma dahil olan Mertens, üzerindeki şanssızlığı bir türlü kıramadığı gibi bu durum haftalar geçtikçe üzerindeki stresi daha da arttırıyor.

Mertens, 7 Maçta Gol Veya Asist İle Tanışamadı

Sarı kırmızılar bilindiği üzere sezon başında Belçikalı yıldız futbolcu Dries Mertens’i bedelsiz olaraj kadrosuna kattığını duyurmuştu. Napoli’nin yıldız ismi ile imzaların atılması Galatasaraylı futbolcuların büyük bir sevinç duymasına neden olmuştu. 35 yaşında olmasına rağmen takıma katkısının büyük olacağına inanılan Mertens, geride bıraktığımız 8 hafta sonunda kafalarda büyük soru işaretleri uyandırdı. Yıldız futbolcu Galatasaray’a gelir gelmez forma şansı bulmasına, bütün maçlarda süre almasına ve pek çok gol pozisyonuna girmesine rağmen henüz topu ağlarla buluşturabilmiş ya da gol pası olup asiste dönüşen bir pozisyon bulabilmiş değil. Üzerindeki şanssızlığı bir türlü kıramayan yıldız futbolcu Süper Lig’de henüz gol veya asist üretemedi. Bu durumun haftalar geçtikçe üzerindeki stresi daha da arttırması da ihtimaller dahilinde gözüküyor. Geride kalan maçlarda 442 dakika saha da kalan futbolcu, performansı ile taraftarını da endişelendirdi.

Dries Mertens

Beklenilen Performansı Sergileyemiyor

Mertens ligde henüz gol ya da asiste ulaşamadı. Başarılı futbolcu böyle bir durumu 16 yıl aradan sonra ikinci kez yaşadı ve ilk 7 maçında gol veya asist üretemedi. Mertens bu durumu daha önce 2006-2007 sezonunda yaşamıştı. Ayrıca Mertens, Hollanda ekibi Utrecht’te forma giydiği ilk profesyonel sezonunda da ilk 7 haftada gole ulaşamamıştı. Uzun yıllar Napoli’de forma giyen Mertens geçen sezon Napoli’de ilk 5 hafta sakatlığı nedeniyle kadroda yer almadı. Ardından sahalara dönüş yaptığı 6. haftada ise yedek kulübesinde bekledi. Formasına 7. hafta itibariyle kavuşan Mertens ilk golünü atmak için 13. haftayı bekledi. Geçen sezon ilk golünü 13. haftada Inter’e karşı atan Mertens 21-22 sezonunda toplam 11 gol 2 asist ile sezonu noktaladı. 2020-2021 sezonunda ise ilk 7 haftada, 2 gol ve 3 asistle dikkatleri üzerine çekti. Yıldız futbolcu Dries Mertens kariyeri boyunca toplamda 690 karşılaşmada forma giydi. Bu maçlarda 246 gol atarken 181 asist ile oynadı. Öte yandan Galatasaray’da henüz gol ile bulaşamamasının nedenleri üzerine konuşulan Mertens için forvet arkası oynatılmasının da etkili olabileceği konuşuluyor. Santrafor olarak 190 maçta 93 gol atan yıldız futbolcu, forvet arkasında ise 54 maçta 18 gol üretti.