Çin Dominik Cumhuriyeti Karşısında Varlık Gösteremedi

2016 yılında Rio’da düzenlenen olimpiyat oyunlarında şampiyon olan Çin, aradan geçen yedi yılda eski gücünden çok şey kaybetti. Bilhassa takımın en önemli yıldızı olarak bilinen Zhu Ting’in geçirmiş olduğu sakatlık dolayısıyla milli takımdan çok uzun süre ayrı kalması önemli bir handikap idi. Çin, bu süreçte Li Yingying dışında önemli bir oyuncu yetiştiremedi.

Bu yüzden, İtalya, Sırbistan, Amerika ve hatta Türkiye’ye kıyasla rekabette geride kaldı. Çin’in hedefi, 2024 Paris Olimpiyatları’nda yer almak ve eski günlerine geri dönmek! Bu yaz milli takımda olmayan Zhu Ting’in önümüzdeki yıl olimpiyatlarda yer alma ihtimali bir hayli fazla! Çinli voleybol severler, bilhassa Li Yingying – Zhu Ting ikilisinin oluşturacağı smaçör hattını çok merak ediyorlar. Bu ikilinin hem defansta hem de hücumda eksiksiz bir oyun ortaya koyacağı aşikar!

Dört Setlik Maçın Kazananı Dominik Cumhuriyeti Oldu

Yakından takip edenlerin bildiği üzere güncel tarih itibariyle üç farklı ülkede olimpiyat eleme maçları oynanıyor. Çin ve Dominik Cumhuriyeti de aynı grupta yer alıyor. Bu iki takım, 23 Eylül 2023 günü karşı karşıya geldi. Çin, ev sahibi olmasından dolayı bir adım öndeydi. Fakat, evdeki hesap her zaman çarşıya uymuyor.

Voleybol severler, bir önceki maçta Sırbistan’ı 3-1 ile geçen Dominik Cumhuriyeti’nin bu maçta Çin’e zorluk çıkarabileceğini düşünüyorlardı. Böyle düşünenler yanılmadılar. Dominik Cumhuriyeti, ilk seti 25-23 kazanarak setlerde 1-0 öne geçti. Çin, ikinci sette daha iyi olan taraftı. Ev sahibi takım, bu seti 25-21 kazanıp setlerde durumu 1-1’e getirerek maçı bırakmaya niyetinin olmadığını gösterdi. Üçüncü sette tam bir Dominik Cumhuriyeti fırtınası esti. Konuk ekip, bu seti 25-14 kazanmayı başardı.

Maçı izleyenler, Çin’in dördüncü sette geri dönüşe imza atacağını düşünüyorlardı. Ancak, öyle olmadı. Dominik Cumhuriyeti, bu seti de 25-14 kazanmayı başardı. Sonuç olarak, 3-1’lik skor ile maçtan galip ayrılan taraf Dominik Cumhuriyeti oldu. Bu mağlubiyet, Çin cephesinde şok etkisi yarattı. Onların da olimpiyata katılma durumları tehlikeye girdi.

Brayelin Elizabeth Martinez Maçın En Skorer İsmi Oldu

Çin – Dominik Cumhuriyeti maçının en skorer ismi bir dönem Aydın BB forması giyen Brayelin Elizabeth Martinez oldu. 1996 doğumlu oyuncu, çok küçük yaşlardan bu yana milli takımda forma giyiyor. 2.01 boyundaki isim, hem pasör çaprazı hem de smaçör olarak görev yapabiliyor. Kendisi, Çin maçını 25 sayı ile tamamladı. 23 hücum, bir blok ve bir de servis sayısı aldı. Yine bir dönem Türkiye’de forma giyen Gaila Gonzalez de maçı 21 sayı ile tamamladı. O da takımına 19 hücum ve iki servis sayısı kazandırdı. Çin’in en skorer ismi Li Yingying oldu. 23 yaşındaki oyuncu maçı 11 sayı ile tamamladı.