Can Bartu Vefatının 4. Yıl Dönümünde Anıldı

Türk sporunun ve sarı laciverti takım Fenerbahçe’ nin efsanevi isimlerinden olan Can Bartu vefatının 4. Yıl dönümünde anıldı.

Futbol ve Basketbolda forma giyen Can Bartu A milli takımda da süre alarak milli formayı da terletti.

Can Bartu basketbol ve futbolda iki spor dalında da başarılı bir şekilde yer alarak Türk sporunda önemli bir yer edindi.

Fenerbahçe kulübünün efsanevi isimleri arasına giren Can Bartu ismi kulübün antrenman tesislerine verildi. Can Bartu ayrıca 2009’ da Fenerbahçe Stadyumunda oynana UEFA Avrupa Ligi finalinde Türkiye Elçisi olarak ilan edilmişti.

Futbol Kariyerinin Başlangıcı

Can Bartu sarı lacivertli takım Fenerbahçe basketbol takımında oynadığı dönemler de Edirnespor ile Fenerbahçe arasında ki futbol maçında oyuncu eksikliği olduğu için basketbol takımından kadrodan çıkartılarak futbol takımı kadrosuna alınarak futbol ile bu şekilde tanışmış oldu.

Basketbol Ve Futbolda Tarih Yazdı

Futbol ve Basketbolun efsanevi isimlerinden olan Can Bartu spor kariyerinde ilk olarak Basketbol ile kendisini gösterdi.

Efsanevi isim Can Bartu ilk olarak 1955 yılında 1955 yılında Genç Milli Basketbol takımında Ay yıldızlı formayı sırtına geçirmişti. 1955 ve 1957 yılları arasında sarı lacivertli takım Fenerbahçe ile A takımlarında futbol ve Basketbolda forma giydi.

İki spor branşında Futbol Basketbol da A Milli formayı giyen tek isim oldu.

Can Bartu futbol kariyerinde ilk maçını Beşiktaş ın İnönü Stadyum ‘unda çıktı. Efsane isim futbol maçından çıktıktan sonra diğer branşı olan Basketbol da birçok maçta sahada yer alarak aynı gün içinde iki farklı sporda forma giyerek efsanevi, isimler arasına girdi.

Aynı gün içinde iki farlı maçta görev alan Can Bartu Beşiktaş ile oynadıkları lig maçında Mithatpaşa stadyumunda 4 – 2 kazandıkları karşılaşmada 2 gol kaydettikten sonra günü Spor ve Sergi Sarayında Galatasaray basket maçında 32 sayı kaydedip kapatıyordu.

Basketbolu bırakması ise sarı lacivertli takım Fenerbahçe ile profesyonel futbolcu sözleşmesi imzalaması ile oldu. Can Bartu futbola başladıktan sonra 5’ i A milli olmak üzere 1 i’ de genç Milli takımlar da 6 kez ay yıldızlı forma ile sahada mücadele etti.

Milli forma ile Can Bartu 28 ke giydiği sahada olduğu maçlar da 6 gol sevinç yaşamıştı.

Milli takım kariyerinde kalecilikte yapan Can Bartu Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde Türkiye ile Romanya arasında ki karşılaşmada maçı kalede tamamladı.

1958’ de Romanya ile karşı karşıya geldiğimiz mücadelede Turgay Şeren’ in sakatlanıp oyundan çıkması ile kaleye 76’  dakikada geçen Can Bartu 85’ dakikada takım arkasının ter vuruşu ile kaleciliğinde ilk ve tek golünü görmüş oldu.

Can Bartu Romanya maçı ile sahada olup hem gol atıp hem de kalesinde gol gören ilk isim olarak da tarihe geçmiş oldu.