Beşiktaş Ayos Sarıyer Belediyesi’ni Mağlup Etmeyi Başardı

Sultanlar Ligi’nde 2023 – 2024 sezonu resmen başladı. 14 Ekim 2023 Cumartesi gününün programında yer alan maçta Sarıyer Belediyesi ile Beşiktaş Ayos karşı karşıya geldi. Saat 17.00’de başlayan maça Bahçeköy Orman Fakültesi ev sahipliği yaptı.

Takdir edersiniz ki, Beşiktaş, amatör branşlara pek fazla bütçe ayıramıyor. Bu durum, kadın voleybol takımı için dezavantaj! Bir süre önce ligden düşen siyah beyazlı takım, kısa bir aranın ardından yeniden Sultanlar Ligi’ne yükselmeyi başardı.

Gianni Caprara İlk Maçından Galibiyet ile Ayrılmayı Hedefliyordu

Beşiktaş, bulmuş olduğu sponsorlar sayesinde yeni sezon öncesinde kadrosunu önemli isimler ile güçlendirdi. 2010’lu yılların ilk yarısına damga vuran pasör çaprazı Jovana Brakocevic’in yeni adresi Beşiktaş Ayos oldu. Bunun yanı sıra, Gizem Güreşen, Bahar Toksoy Guidetti, Fulden Ural, Wilma Salas ve Çağla Akın gibi Sultanlar Ligi’nin tecrübeli isimleri de kadroya katıldılar. Beşiktaş Ayos, en büyük sürprizi antrenör konusunda yaptı. 2014 ila 2016 yılları arasında Eczacıbaşı Dynavit’te görev yapan ve kulübe CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazandıran Gianni Caprara, bu sezon Beşiktaş Ayos’u çalıştıracak.

İtalyan antrenör, yeni takımının başında çıkmış olduğu ilk maçta Sarıyer Belediyesi’ni yenmeyi hedefliyordu. Takımını sahaya beklenen bir ilk altı ile çıkardı. Çağla Akın, Jovana Brakocevic, Wilma Salas, Fulden Ural, Bahar Toksoy Guidetti ve Bengisu Aygün; bu maça ilk altıda başlayan isimlerdi. Takımın liberosu tahmin edebileceğiniz üzere Gizem Güreşen oldu.

Beş Setlik Maçı Beşiktaş Kazandı

Voleybol severler, Sarıyer Belediyesi – Beşiktaş maçının çekişmeli geçeceğini düşünüyorlardı. Beşiktaş Ayos, lige yeni çıkmasından ve yeni kurulan kadrosundan dolayı maçın favorisi olarak gösterilmiyordu. Sarıyer Belediyesi ise rakibine kıyasla daha hazır bir takım gibi duruyordu. Maçın çekişmeli geçeceğini düşünenler yanılmadılar. İlk seti 25-15 kazanan Beşiktaş, bu performansını ikinci sette de sürdürdü. 25-21’lik skor ile ikinci seti de kazanan siyah beyazlı takım, 2-0 öne geçti. Voleybol severler, Beşiktaş’ın bu maçtan rahat bir galibiyet ile ayrılacağını düşünmeye başladılar.

Sarıyer Belediyesi, 2-0 geriye düşmesine rağmen maçı bırakmadı. Üçüncü sette çok iyi bir oyun ortaya koydu. Bu seti 25-13 kazanmayı başardı. Harika oyununu dördüncü sette de sürdürdü. Bu seti de 25-21 kazanarak setlerde durumu 2-2’ye getirdi. Kazananı son set belirleyecekti. Final setini 15-13 kazanan Beşiktaş, maçtan da 3-2’lik galibiyet ile ayrılmış oldu.

Sarıyer Belediyesi – Beşiktaş Ayos maçının en skorer ismi Jovana Brakocevic oldu. 35 yaşındaki pasör çaprazı maçı 24 sayı ile tamamladı. Kendisine atılan 60 pasın yirmisini sayıya çevirdi. Buna ek olarak, takımına bir blok ve üç servis sayısı kazandırdı. Beşiktaş’ın genç oyuncusu Bengisu Aygün maçı on sayı ile tamamladı. 19 yaşındaki oyuncu yaptığı beş blok ile maça damgasını vurdu.