12 Dev Adam Uzatmalı Maçı Son Topta Kaybetti

Basketbol A Milli erkek takımımız İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu ‘nda oynadığı ikinci hazırlık maçında rakibi Slovenya ‘ya 104 – 103 mağlup oldu. Büyük heyecana sahne olan maç uzatmalara gitti. Son topa kalan maçı Doncicli Slovenya kazandı. FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde mücadele eden ve FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan A Milli Erkek Basketbol Takımımız normal süresi 90 – 90 biten maçı uzatmalarda 1 sayıyla kaybetti. 

11 Sayı Geriden Geldik

Shane Larkin ‘in oynamadığı maçta 2. Dakikada 4 – 2 öne geçtik. Mike Tobey ‘in basit düdüklerle iki faul alması ve Luka Doncic ‘ten gelen sayılarla Slovenya 7 – 4 öne geçti. Cedi ve Furkan ‘ın üçlükleri ile maçtan kopmayan millilerimiz tekrar 12 – 9 öne geçerken Cedi ‘nin Mike Tobey ‘in smaç girişimine yaptığı blok salonu ayağa kaldırdı. Doncic tek ayak üstünde attığı sayıya bir de üçlük ekleyince Slovenya 14 – 13 öne geçti ancak millilerimiz Alperen Şengün ‘ün oyuna dahil olmasıyla momentumu yakaladı. 9. Dakikada farkı 7 sayıya çıkaran millilerimiz ilk çeyreği 26 – 21 önde kapattı. 

İkinci çeyrek Slovenya ivmelendi. Klemen Prepelic ‘in sayıları ile 12 – 3 lük seri yakalayan Slovenya 4 dakika içinde 33 – 29 öne geçti. Cedi ‘nin bireysel çabaları ile oyuna tutunmaya çalıştığımız maçta ilk yarının bitimine son 3 dakika kala skor 42 – 36 oldu. 8 sayı gerideyken Cedi ‘nin kalabalık içinden geçip vurduğu smaç tribünleri tekrar ayağa kaldırdı. Hücumda etkinlik gösteremediğimiz karşılaşmanın ilk yarısı soyunma odasına 46 – 40 geride girdik. Luka Doncic 13 ve Furkan Korkmaz 12 sayıyla takımlarında en skorer isimler oldu. 

Üçüncü çeyreğin 3. Dakikası 51 – 48 Slovenya üstünlüğü varken Mike Tobey 5 faul ile oyun dışı kaldı. Ardından Furkan Korkmaz ‘ın üçlüğü ile skora denge geldi ve durum 53 – 53 oldu. Ön sahaya hızlı gelen Slovenya çembere giderek 7. dakikada farkı 11 sayıya çıkardı. Melih Mahmutoğlu ‘nun aldığı teknik faul sonrası da üçüncü çeyrek 73 – 62 Slovenya üstünlüğü ile bitti. 

Son çeyreğe 11 sayı geride girdiğimiz maçta Onuralp ve Doncic arasındaki gerginlik nedeniyle bir süre oyun durdu. O dakika Slovenya ‘nın faul hakkı da doldu. Maçın bitimine 5 dakika kala oyunda 77 – 69 luk Slovenya üstünlüğü vardı. O dakika Luka Doncic de kenara geldi. Bitime 3 dakika kala Alperen Şengün farkı 6 ‘ya indirdi. (80 – 74) 25 saniye kala basket faul alan Alperen Şengün farkı 3 sayıya indirdi. (89 – 86) Ardından Alperen yine kendini göstererek 10 saniye kala Edo Muric ‘i blokladı. Furkan Korkmaz ‘ın da serbest atışları sayıya çevirmesiyle skor 89 – 88 oldu. 7 saniye kala Zoran Dragic serbest atışlarda 2 ‘de 1 attı ve süre biterken isabeti bulan Furkan Korkmaz maçı uzatmaya götürdü. (90 – 90 )

Uzatmada ilk hücumda Onuralp ile sayıyı bulan millilerimiz 92 – 90 öne geçti. 2.23 kala 97 – 93 öne geçtiğimiz maçta kaçan üçlükler serbest atışla cezalandırılınca Slovenya 104 – 103 öne geçti. Moladan sonra kalabalık arasından potaya yönelen Furkan Korkmaz blok gelen pozisyonda faul bekledi ancak hakem no call kararı verdi ve karşılaşma Slovenya galibiyeti ile bitti. Ergin Ataman bu pozisyon sonrası hakemlere sert bir tepki gösterdi. 35. Dakika oyundan çıkan ve uzatmalarda da benchte oturan Luka Doncic 23 sayı 10 ribaund ve 5 asistle double double yaparak takımının en etkili ismi oldu. 12 Dev adamda da Cedi Osman 24 sayı 3 ribaund 4 asist, Furkan Korkmaz 33 sayı, 7 ribaund, 4 asist ve Alperen Şengün 21 sayı 9 ribaund 1 asistle oynadı. 

Furkan Korkmaz Konuştu

Maçın son anı potaya yönelen Furkan Korkmaz çok güzel bir karşılaşma yaşadıklarını atmosferin play off havasında olduğunu belirtri. Avrupa Şampiyonası yarı finali gibi geçen maçta Furkan Korkmaz içinin buruk olduğunu da ekledi. Son pozisyonda faul düdüğü beklediğini söyleyen Furkan verdikleri görüntüden mutlu olduğunu ve çalışarak devam edeceklerini ekledi.